2023. 05. 09.

PÁZMÁNY-NAP 2023 

2023. május 12-én az ELTE Szenátusa ünnepi közgyűlést tart az egyetem alapításának 388. évfordulója alkalmából. 

Az ünnepségen minden évben az egyetem egyik kiemelkedő eredményeket elért professzora tart előadást saját kutatási területéről. 2023 Pázmány-napi előadója Weiszburg Tamás, az ELTE Természettudományi Kar habil. egyetemi docense, az EMTE egyetemi tanára, aki Universitas: a kultúra folytonossága az ásványtan példáján címmel tart előadást. Az előadás prelegálóját az egyetem Jubileumi Ezüst Emlékéremmel tünteti ki.

Az előadást követően doctor et professor honoris causa címek adományozására kerül sor. Az egyetem olyan nagy hatású tudósoknak adományozza a címet, akik általában több évtizedes, gyümölcsöző kapcsolatban állnak az ELTE-vel. Idén díszdoktorrá avatják Martin Ahrenst, a Georg August Universität Göttingen professzorát, Gian Vittorio Caprarát, a római La Sapienza Egyetem professor emeritusát, Wilhelm Kühlmannt, a Heidelbergi Egyetem professor emeritusát, Lovász Lászlót, az ELTE professor emeritusát és Peter-Tobias Stollt, a Georg August Universität Göttingen professzorát.

Lovász László a diszkrét matematika és a számítógép-tudomány világhírű kutatója. 1977-ben lett a matematikai tudományok doktora, akadémikussá 31 évesen 1979-ben, az MTA rendes tagjává 1985-ben választották. 1975-ig tudományos főmunkatársként dolgozott az ELTE Geometria Tanszékén, majd Szegeden vezette a Geometria Tanszéket. 1982-ben újra az ELTE-n tanít, 1983-ban a Számítógéptudományi Tanszék vezetője lett. 1984–től tanított a Bonni, a Princeton, majd a Yale egyetemeken, 1999-től a Microsoft kutatója volt. 2006-ban tért haza, 2007 és 2011 között vezette az ELTE Matematikai Intézetét. Az Amerikai Tudományos Akadémia 2012-ben választotta tagjai sorába. 2014 és 2020 között a Magyar Tudományos Akadémia elnöke volt. Kutató- és oktatómunkája mellett jelenleg az Európa tudósait összefogó Academia Europaea budapesti tudásközpontját is vezeti. Számos díjat kapott, köztük a Wolf-díjat, a Knuth-díjat, a Gödel-díjat, a Kiotó-díjat és 2021-ben az Abel-díjat. A hazai szakmai-tudományos kitüntetések közül a Corvin-láncot, a Bolyai-díjat, a Széchenyi-nagydíjat és 2021-ben a Szent István-rendet is átvehette. Kutatásai középpontjában a gráfelmélet áll, munkássága kiemelkedő eredménye, hogy sikerült összekapcsolnia a matematika és a számítógép-tudomány klasszikus és új területeit. 

Meghívó

Díszdoktori előadása 2023. május 11-én 10:00 lesz, melyet élőben közvetítenek. Előadásának címe: A matematika rejtélye.

 

forrás: elte.hu