2024. 05. 06.

Az MTA 197.  ünnepi közgyűlésén  az elnöki köszöntőt követően Prószéky Gábor nyelvész, az MTA doktora tartott Magyar nyelvtechnológiai eredmények a mesterséges intelligencia korában címmel előadást, majd átadták a legrangosabb akadémiai elismeréseket. 
Az Akadémiai Aranyérmet idén Pléh Csaba, az MTA rendes tagja vehette át. 

 

A MTA Elnöksége az Akadémiai Díjat tudományos tevékenységet végző kutatóknak vagy kutatócsoportoknak adományozza az elmúlt években elért kiemelkedő kutatási munkájuk és eredményeik, valamint szakkönyveik, publikációik elismeréseként. 2024-ben tizenegy díjazott lett. Intézetünk tudományos tanácsadója, Matolcsi Máté, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi tanára a Fourier-analízis sokrétű alkalmazásaiban – többek között Fuglede spektrális halmazokra vonatkozó, valamint Erdős egységtávolságot elkerülő halmazokra vonatkozó több évtizedes sejtéseinek a megoldásában – vállalt kiemelkedő szerepének elismeréseként kapta meg a nívós díjat.

 

 

Az életük során jelentős tudományos munkásságot végző és kiemelkedő eredményeket elérő külhoni magyar tudósokat, kutatókat megillető Arany János-életműdíjat 2024-ben a Magyar Tudományos Akadémia Fuchs Lászlónak, az MTA külső tagjának, a Tulane University professor emeritusának adományozta az algebrában – azon belül az Abel-csoportok vizsgálatában –, valamint a magyar algebrai kutatások kibontakozásában betöltött kimagasló szerepéért. Fuchs László kiemelkedő tehetségű diáktársaival (Aczél Jánossal, Császár Ákossal, Gál lstvánnal és Horváth Jánossal) együtt már diplomájuk megszerzése előtt aktív kutatómunkát végzett, amelyért tanáruktól, a legendás Fejér Lipóttól kiérdemelték a „Big Five” elnevezést.
Az idén 100. születésnapját ünneplő Fuchs László és a „Big Five” többi tagjának tiszteletére a Matematikai Tudományok Osztálya 2024 júniusában ünnepi ülést szervez: az Arany János-életműdíjat a professzor ezen az eseményen veszi majd át az Akadémia elnökétől.

 

 

 

Gratulálunk a díjazottaknak!

forrás: mta.hu