2023. 06. 29.

A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) keretein belül, a KINCSINFO és a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet (Rényi Intézet) közösen fejleszti a Magyar Államkincstárban digitalizált nyugdíjdokumentumok automatizált feldolgozására fejlesztett proof-of-concept rendszert. 

Balatonfüreden, az IBM megoldásokat bemutató JAM Business Days '23 konferencián (2023. május 31 - június 1.) a KINCSINFO szakmai projektvezetője, Fenyvesi Nóra mutatta be - többek között - a Rényi Intézettel közös MILAB keretében fejlesztett rendszert, amelynek célja volt a nagymennyiségű - közel 150 millió dokumentum – szkennelt, különálló képállományból előállítani az eredeti dokumentumokat. 

A MILAB keretein belül fejlesztett mesterséges intelligencia alapú rendszer kétféle módon segíti a beszkennelt nyugdíj dokumentumok feldolgozását. Egyrészt a különálló képek közül az összetartozókat sorba rendezi és határokkal látja el, azaz dokumentumokká fűzi össze, másrészt a szakmai konzulensek által összeállított listából az ott definiáltak szerint ajánlatot tesz a dokumentum típusára is. Az alkalmazott ún. LayoutXML modellben már alapesetben megtalálható karakterfelismerő (Optical character recognition) segítségével a dokumentumok nagy része kereshetővé is vált, ami tovább segíti az ügyintézési folyamatok gyorsabb lefutását. A felhasználóbarát alkalmazhatóság miatt egy erre a célra fejlesztett applikáción keresztül láthatják a képeket a szakmai kollégák, ügyintézők, amelynek a szervezeten belüli integrációja folyamatban van a Magyar Államkincstár informatikai és szakmai területeinek közreműködésével.

A KINCSINFO és a Rényi Intézet közös eredménye innovatív megoldásokat hoz a dokumentumok feldolgozásában. A digitalizált nyugdíjdokumentumok automatizált feldolgozása segítségével hatékonyabbá és gyorsabbá válik az adatfeldolgozás és az adatkezelés, hozzájárulva az ügyfélkiszolgálás minőségének javításához és a munkatársak terhelésének csökkentéséhez.

A MILAB keretében a KINCSINFO és a Rényi Intézet folytatja az együttműködést, hogy továbbfejlessze a rendszert, a még jobb pontosság elérése érdekében, továbbá a célok között szerepel egy okosabb kereshetőség, amely már szó töredékekre is képes rátalálni az összefűzött dokumentumokban. A digitalizált dokumentumok automatizált feldolgozása így jelentős előrelépést jelent a Magyar Államkincstár számára, és lehetőséget teremt az adatok hatékonyabb kihasználására és a szolgáltatások javítására.

 

forrás: mi.nemzetilabor.hu