2018. 10. 23.

Lovász László, Barabási Albert-László és a cseh Jaroslav Nešetřil vezetésével, a Magyar Tudományos Akadémia Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézete, a Közép-európai Egyetem (CEU) és a prágai Károly Egyetem együttműködésében hatéves kutatási program indulhat közel 10 millió euróból azért, hogy jobban megértsük a bennünket körülvevő nagy hálózatokat.

Intézetünkben ez lesz a kilencedik projekt, mely az Európai Kutatási Tanács egyik nagyobb pályázatán nyert. A mostani siker különlegessége, hogy olyan kategóriában született, amely még az EU-ban legrangosabbnak számító alapkutatási pályázatok között is kiemelkedő: ez az úgynevezett ERC szinergiapályázat (ERC Synergy Grant). A 2012-ben és 2013-ban még kísérleti jelleggel meghirdetett pályázatot négy év és hosszas előkészítés után 2017-ben írta ki ismét az Európai Kutatási Tanács. A szinergiapályázatok különböző tudományterületek együttműködését segítik, hogy az így keletkező kutatási eredmények új kutatási területeket alapozzanak meg. 2017 novemberében Európa-szerte 295 pályázatot nyújtottak be, melyek közül közel egyéves, háromlépcsős bírálati folyamat végén 27-et választottak ki támogatásra.

Érdemes megemlíteni, hogy a 27 nyertes pályázat közül ez az egyetlen, mely az EU-hoz 2004-ben vagy azóta csatlakozott 13 tagország területéről érkezett, illetve a 2012-es, 2013-as, és az idei nyertesek közül is ez azegyetlen matematikai témájú.

A kutatásról bővebben az MTA oldalán olvashat, ebben az interjúban pedig Lovász László beszél a kutatásról.

Az Európai Kutatási Tanács közleménye itt érhető el.

A díjazottak teljes névsora itt van.

A három kiemelten bemutatott pályázat (köztük a CEU-Károly Egyetem-Rényi Intézet közös pályázata is !!!) leírása pedig itt található.