
Az olasz matematikus magyar színekben nyert jelentős pályázatot.
Interjú Marco Marengonnal
Marco Marengon, az idén először kiírt Excellence pályázat egyik nyertese, a Rényi Intézet főmunkatársa. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezelésében meghirdetett kutatási pályázat célja, hogy felkészülési lehetőséget nyújtson az Európai Kutatási Tanács (ERC) támogatási programjaira azon kutatók számára, akik kimagasló nemzetközi pályázati eredménnyel büszkélkedhetnek. A matematikust az eredményeiről és célkitűzéseiről kérdeztük, és egy kicsit arról is, milyen is az élet itt, olaszként.
Nemzetközi pályafutását követően, de még mindig fiatalon választott magyar intézményt kutatásai folytatására. Anglia, Németország és az Egyesült Államok után jött Magyarországra egy Marie Curie pályázat elnyerésével. Miért pont a Rényi Intézetet választotta kutatásai folytatására?
A magyar kötődés már Londonban elkezdődött, hiszen doktori témavezetőm, Juhász András magyar származású matematikus. A Marie Curie ösztöndíj pályázathoz választhattam, hol tevékenykedjek tovább. Olyan szakmai műhelyet kerestem, ahol nemzetközi, virágzó tudományos élet folyik, elismert nagy nevekkel és élő kapcsolatokkal a matematika, azon belül is szűkebb témám, a topológia tudományterületén. Egyértelmű volt, hogy a Rényi Intézetet választom. A döntésemet két indokra alapoztam, az egyik tudományos jellegű volt. Itt egy csoport már foglalkozott azzal a témával, ami az érdeklődési területemhez közel áll. A döntésem másik oka a nemzetközi elismertség volt. A Rényi Intézet nagynevű, külföldön is elismert kutatóhely. A nemzetközi jelleget erősíti, hogy az intézeten belül alakult új Erdős Központ tematikus kutatási szemesztereket szervez, amelyekben a világ minden tájáról érkeznek szakértők, fiatal kutatók. A nemzetközi környezet meghatározó a kutatás szempontjából: folyamatos az információáramlás a szakemberek között, a kutatói irányvonaltól való elszigetelődés veszélye egyáltalán nem áll fenn, és sokat tanulhatok a rengeteg sikeres kutatótól. Nagyon aktív kutatóközösség dolgozik itt. A közösségi terekben táblák vannak, hogy a matematikai gondolatokat gyorsan fel tudjuk vázolni, emellett nyáron nagyjából hetente zajlanak konferenciák. Számomra az is előnyt jelentett, hogy az állás nem jár tanítási kötelezettséggel, ami segít abban, hogy időmet és energiámat a kutatásomra fókuszálhassam. Kétséges, hogy bármely más európai intézmény rendelkezik ilyen nemzetközi nyitottsággal, ezért terveim szerint sokáig itt maradok, és a most elnyert pályázat segítségével létrehozok egy kutatócsoportot. A Rényi Intézet csodálatos hely a kutatásra, nagyon büszke vagyok, hogy itt lehetek.
A nemzetközi közeg alkalmat nyújthat arra is, hogy más nemzetek gondolkodásmódját megismerje a kutató, így akár új megvilágításba kerülhet az adott matematikai téma. Van ezzel kapcsolatos tapasztalata?
Ugyanazon kutatási területen minden nemzetnek megvan a maga iskolája. Például az én kutatási területemen az amerikai, japán, angol és persze magyar iskoláknak megvannak a különböző kedvenc technikája vagy gondolkodásmódja ugyanarra a problémára vonatkozóan. Hatalmas és eredményes eszmecsere folyik ezen iskolák között.
A nemzetközi kilátások egy kutatócsoportban lehetővé teszik a különböző módszerek alkalmazását a jobb eredmények elérése érdekében. A szakterületemen van egy japán iskola, egy ideig elég megkülönböztető stílusuk volt. A kérdések, amelyek a japán kutatókat foglalkoztatták, különbözött az amerikai kutatói érdeklődéstől. A kommunikáció azonban mára már megváltozott, emailben ma könnyebb elérni egy japán kutatót, mint korábban, vagy megszervezni egy nemzetközi eseményt ezzel együtt a személyes találkozók persze még most is fontosak.
A mi kutatócsoportunk is nemzetközi, a téma azonban két magyar matematikusnak köszönhetően kapott új lendületet. Négydimenziós alakzatokkal foglalkozunk, ami egy modern és aktív kutatási terület. A világegyetem, amelyben élünk, három térbeli dimenzióval (előre-hátra, balra-jobbra, fel-le) és egy időbeli dimenzióval (időben előre-hátra), tehát összesen négy dimenzióval rendelkezik. A kérdések a négydimenziós esetben váratlanul összetettek, és minőségileg más jelenségek fordulnak elő, mint bármely más dimenzióban. Ezeknek a különböző, "egzotikus" jelenségeknek a tanulmányozása az 1980-as években kezdődött, de az 1990-es és 2000-es évektől kezdve jelentős lendületet vett, nagyrészt a fent említett két magyar matematikusnak, Ozsváth Péternek és Szabó Zoltánnak köszönhetően. A négydimenziós felületek tanulmányozásának egyik legfontosabb eszközei a "csomók", olyanok, mint amilyeneket a matrózok kötnek, de ezúttal természetesen matematikai szempontból vizsgálva.
A napokban jelent meg a hír, hogy elnyerte az idén első alkalommal, az NKFIH által kiírt Excellence pályázatot, melynek keretében két évre 150 millió forintos támogatással építhet fel egy kutatócsoportot. Ennek előfeltétele volt, hogy jól szerepeljen a rangos ERC (European Research Council) pályázat „Starting Grant” kategóriájában. Ilyen pályázatot öt éve a HUN-REN hálózat egyetlen kutatója sem nyert el, és a második fordulóba (ahol már egy interjú keretében kell a kutatási terveket bemutatni) is csak elvétve került magyar kutató. Milyen céllal készül az Excellence pályázat adta lehetőség kihasználására?
A bőséges kutatási kerettel valóban lehetőségem nyílik egy tudományos kutatócsoport létrehozására. Eddig is együttműködtem PhD hallgatókkal és posztdoktorokkal, de még soha nem voltam abban a helyzetben, hogy hosszú távra tervezzek velük. Az elnyert pályázat az első lehetőség számomra, hogy kutatócsoportot hozzak létre, és nagyobb felelősséget kapjak.
Olaszként éli itt mindennapjait. Hiányzik önnek Olaszország, az olasz élethelyzet, vagy esetleg egy jó olasz pizza, amit itt nem kaphat meg?
Olaszország közel van, repülővel mindössze egy óra az út, de van itt számos olasz ismerősöm, alkalmanként találkozunk, beszélgetünk, használhatom az anyanyelvemet. Kifejezetten nem hiányzik az otthonom, mert a kutatásom teljesen leköt. Ami pedig a pizzát illeti, itt egészen remek pizzát lehet kapni. Jónéhány éttermet már jól ismerek.