2025. 04. 16.

A navigáció vizsgálata a súlytalanságban, kizárólag gyorsulásmérő és giroszkóp szenzorok által szolgáltatott adatok alapján – ez a célja az IMU-DRS (IMU – Dead Reckoning in Space) elnevezésű projektnek. Mivel a mérőeszközöket földi gravitációs körülmények között gyártják és tesztelik, ezért a navigáción túl a programban nagy jelentősége van annak, hogy az adatokat szolgáltató szenzorok súlytalanságban tanúsított viselkedését karakterizálják. 

A feladat technikai hátterét egy mobileszköz és a speciálisan erre a célra fejlesztett alkalmazás biztosítja. A kísérlet első fázisában az űrhajós a mobileszközzel a kezében különböző mozdulatsorokat végez, a kifejlesztett alkalmazás pedig eltárolja a mozgás alatt keletkező mérési adatokat. Az adatokat ezt követően a Földre sugározzák, hogy kiértékelhessék, elemezhessék őket. A második fázisban pedig megkísérlik a mobileszköz által leírt pályákat rekonstruálni. A HUNOR-program kutatását bemutató videóban erről beszél Dr. Kornyik Miklós, a projekt vezetője, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet munkatársa.

Az IMU szenzorok felhasználási területe széleskörű – mondja el a szakember –, a gyógyászat, robotika, videójátékok, repülőszimulátorok, és különböző fitnesz eszközök esetében is jó szolgálatot tesznek, így a velük kapcsolatos kutatások emiatt is indokoltak. A szenzorral kapcsolatos új tudás ugyanis hasznára válhat a különböző IMU-kal dolgozó szakterületeknek is.

Dr. Kornyik Miklós elmondása szerint a kísérlet eredménye különösen hasznos lehet az űrbeli navigációban, űreszközök együttes koordinálásában, dokkoláskor, karbantartási munkálatok elvégzésekor. A kutatás folytatásaként pedig egy miniatűr űrdrónt szeretnének felküldeni, amely képes kézi és automata irányításra is. Ezek a drónok az űrállomás körüli karbantartási munkálatok felderítésében és elvégzésében nyújthatnak segítséget.